Craft Grand Honours – 2019

GRAND LODGE OF INDIA

PAST GRAND RANKS 2019

PAST SENIOR GRAND WARDEN   (R.W.BROTHER)

RAM CHANDER GUPTA

RAMESH ROY

DHANANJAY SHARMA

M.M. SINGH

S.C. MEHROTRA

VIMAL JHAJHARIA

S.K. SRIVASTAVA

R.S. TALWAR

P.K. SHARMA

RAMPAL SINGH

M.S. MANN

I.J. DHAMIJA

ANAND VAISH

CAPT. AVADHESH PRASAD

GOPAL N. WADHWANI

V.R. AVADHANI

G.K. DAWARA

P.V. DEKATEY

JAYESH J. DHAMANWALA

MANGESH Y. SHASTRI

YAGNESH S. THAKAR

 

PAST JUNIOR GRAND WARDEN (R.W.BROTHER)

YOGINDRA KUMAR MALHOTRA

M.RAMA MOHAN RAO

SANJAY JAIN

S.C. JAIN

VIJAY NARAIN KAPOOR

J.L. BALUJA

G.N. SINGHAL

ASHWANI SURI

SUDHIR MEHROTRA

ERIK ILLIG

H.B. MISRA

K.M. TRIPATHI

B.K. NAMBIAR

KETAN S. BHATT

RAJESH V. GOSAVI

D.N. KUKDAY

R.K.SEHGAL

 

PAST GRAND CHAPLAIN (V.W.BROTHER)

R.M. MATHUR

VAIDIALINGAM

K.V. RAMESAM

SANAT GANGWAL

MEHERNOSH N. PATEL

V.C. SHARMA

S.N. ZAVERI

ABID M.J. CHIMTHANAWALA

 

PAST GRAND REGISTRAR  (V.W.BROTHER)

SHASHI NAIR

DEEPAK C. SHANGHVI

TARUN SHRIVASTAVA

 

PAST DEPUTY GRAND REGISTRAR (V.W.BROTHER)

ANIL KHULLAR

BALARAM KUNDU

SARVESH N. MATHUR

KALPAK H. GANDHI

 

PAST PRESIDENT BOARD OF GENERAL PURPOSES (V.W.BROTHER)

BASANT KUMAR PANDA

BAPU MALLA

DIPANKAR GOOPTU

RANJEET KUMAR MURARKA

LT.COL. K.D. SEGAN

S.B. AGARWAL

ARVIND MADAN

COL. E.   MACARIUS

K.T. AJITH

N.L. BHAGAWAN

BALAKRISHNA MADDURI

AROON SADANAND PARAB

R.K. SHARMA

CAPT. S.K. VERMA

 

PAST GRAND DIRECTOR OF CEREMONIES (V.W.BROTHER)

GURU DEO SINGH

ANIL AGARWAL

SEWA RAM GARG

T.K. BHOWMIK

GOPAL SAHAI

CYRIL ROHATGI

D.V.RAMANA PRASAD

D.U. KADIWALA

VIJAY P. KANORIA

MADHAV S. KULKARNI

F.S. NEEMUCHWALA

K.B. SAXENA

ASHISH G. SHAHU

DEVRAJ G. MODY

 

PAST SENIOR GRAND DEACON (W.BROTHER)

GIRISH WAGH

PAST JUNIOR GRAND DEACON (W.BROTHER)

RATHIN BANDOPADHYAY

DEEPAK G. BATHIJA

SUNIL CHELLANI

R.V. SINDGI

 

PAST GRAND BEARER OF V.S.L. (W.BROTHER)

SANJEEV KR. GUPTA

AJAY MEHTA

VENKANNA

ANIL R. GUDI

SHIVDARSHAN BALSE

ASHOK BHATIA

 

PAST GRAND SWORD BEARER  (W.BROTHER)

PRASUN KRISHNA SINHA

PRADIP KUMAR DUTTA

RAGHUNATH K. MEHROTRA

HORMUZDIAR P. JAL

GANESH N. NAYAK

P.A. CHIKASKAR

 

PAST DEPUTY GRAND DIRECTOR OF CEREMONIES (W.BROTHER)

DEEPAK KUMAR JAIN

Y.V. RAO

PRAVEEN KAMATH

SAROSH SAM BHACCA

VIJAY P. KUKDAY

M.M. MUGVE

RATAN VADVAN

 

PAST DEPUTY GRAND SWORD BEARER (W.BROTHER)

ASHWANI KUMAR SHARMA

 NAVEEN BHARGAVA

 G.P. SHAH

V.K. CHANDLA

 P.R. RAMESH

ANAND RAJ VERMA

 SAMIR DESAI

 VINAY B. ZADE

ANURAG BENAWARI

 

PAST GRAND SUPERINTENDENT OF WORKS (W.BROTHER)

NUT BEHARI MONDAL

RAM PHER SINGH

VIRENDRA PRATAP SINGH

DEEPAK SACHDEVA

R.SINDHWANI

N.CHANDRARAJ

S.P. CHANDU

TARUN MEHRA

JAYESH J. PAREKH

PARESH SHAH

C.J. TRIVEDI

SURENDRA BAPAT

AMAR N. BHARGAVA              

 

PAST ASSISTANT GRAND SECRETARY (W.BROTHER)

 

D.D. SHARMA

ANIL B. BHAGADE

BURZIN N. CHINIWALA

S.S. KALAMBI

NITEEN N. KARDEKAR

P.W. KOTESHWAR

ASHOK V. SURATWALA

M.V. BORGAONKAR

 

PAST ASSISTANT GRAND DIRECTOR OF CEREMONIES (W.BROTHER)

R.C. ARORA

SANJEEV SAWHNEY

AMITAVA RAY

RAVI KUMAR AGARWAL

PRADEEP K.   SAHAJPAL

RAMAN SALUJA

C.L. BEHL

NEERAJ GUPTA

T.V. RAMESH

RUPESHRAI G. BHATNAGAR

PARTHA BISWAS

GAJANAN V. DESHPANDE

D.C. EDULJEE

PANKAJ H. GANDHI

MANTOSH N. GHOSHAL

MANJOT S. OBEROI

RAMESH PANCHAL

K.G. RAJASHEKHAR

SANGEET SHARMA

 

PAST ASSISTANT GRAND SWORD BEARER (W.BROTHER)

JAGTAR SINGH VILKU

ARVIND JOSHI

VIJAYAKUMAR

NITIN R. DESAI

KSHITIJ L. DHARMADHIKARI

VIHANG N. VAHIA

B.S. CHADDHA

 

PAST GRAND STANDARD BEARER (W.BROTHER)

PRATAP BAHADUR

ANIL KUMAR GHOSH

TAPENDRA NATH BANERJEE

GHANSHYAM AGARWAL

RAKESH JAIN

GIRISH KR. CAPOOR

D.K. MAHESHWARI

SAMEER SHUKLA

K.J.S. SALUJA

R.K. BHALLA

ATUL GOSWAMY

B.V. SRINIVAS

WG.CDR. S.M. BELLARY

KIRAN H. BAXI

LAXMIKANT B. HAJARE

V.K. JAIN

 

PAST ASSISTANT GRAND STANDARD BEARER (W.BROTHER)

AMRENDRA K. BANERJEE

S.B.L. GAUR

PROF. ANIL RAKESHI

RAJIV KHANNA

M.S. MAINI

SOCKALINGAM

M.C. JACOB

P.V.RAMANA MURTHY

ABBAS.S. KANCHWALA

ASHOK MALHOTRA

HARISH J. SHAH

O.P. TIWARI

 

PAST GRAND ORGANIST  (W.BROTHER)

SIDDARTHA CHAUDHURY

PAWAN CHOPRA

RAVINDRA K. SAHA

J.L. NAAGAR

J.C. MALHOTRA

R.K. NARULA

K.M. BALASUBRAMANIAM

KRISHNAMOORTHY

P.C. GILVAZ

G.S. PATIL

GEORGE      JOSEPH

VISWANATH PUTTANNA

AJIT K. KARMAKAR

S.S. PURANIK

A.D. VARANGAONKAR

 

PAST GRAND MARSHAL (W.BROTHER)

SUBHAS    SETHIA

S.K. RAY

SANT BHUSHAN LAL

RAKESH GUPTA

SATISH SETHI

Y.M. DESAI

DEEPAK NARAIN RAIZADAY

J.S. BAKSHI

K.K. YATHEESHAN

CHANDRAMOWLEESWARAN

D.B. MASUR                     

NADER R. BHARUCHA

NEVILLE S. BILLIMORIA

HANS RAJ MUTREJA

TEJINDER S. RAWAL

M.N. YENKIE

ASIF S. CHIMTHANAWALA

 

PAST GRAND INNER GUARD  (W.BROTHER)

 

ROHIT ARORA

ASHWINI KUMAR KESARWANI

SANDEEP PRAKASH KHARE

MANCHI MANCHARJI

M.K. TANEJA

ANOOP CHANDNA

G.S. BAJAJ

COL. R.A. SHARMA

D. SHIVAKUMARAN

V.V. HARISH

K.MOHANAN NAIR

G.PANDURANGA RAO

ARUN ATREY

SALIL CHATTERJEE

NAYAN R. DHOLAKIA

N.C. GAWRI

KOUSTUBH GOSAVI

BRIG. R.T. JAIS

DAVID M. SOARES

 

PAST ASSISTANT GRAND INNER GUARD (W.BROTHER)

SHARAD SRIVASTAVA

DALIP MEHRA

VIKAS MEHRA

GIAN BANSAL

AJAY KUMAR JAIN

O.P. BHARGAVA

P.K. HANDA

LALIT KUMAR GUPTA

MADHUSUDHAN

SHANMUGANATHAN

P.C.P. NAIR

B.M. GANU

VIJAY B. TULJAPURKAR

 

PAST PRESIDENT OF GRAND STEWARD  (W.BROTHER)

C.K. TYAGI

BASANT KUMAR TRIPATHI

SANJEEV AGARWAL

RAHUL SRIPAT

RAKESH KHANNA

SANJEEV KUTHIALA

ARUN KUMAR DE

VINAY KR. KAPOOR

RAHUL MEHDUDIA

K.G. SHARMA

RAJEEV SOOD

R.SRINIVASAN

N.G. RAVINDRA

R. CHANDRASEKAR

SHRIPAD M. HERLEKAR

ABHAY P. DESHPANDE

P.C. GANGRADE

RAVINDRA G. JHARIA

H.U. JOSHI

LAXMENDRA MAHESHWARI

RAJENDRA H.  MATHRAWALA

RAJENDRA N. MOHANTY

RAVINDRA R. TIWARI

 

PAST VICE PRESIDENT OF GRAND STEWARD  (W.BROTHER)

SOMNATH DAN

ANWARUL HASAN

BRIJ BHANU SINGH

SANJEEV RATTAN

S.K. BHALLA

DEEPAK AGARWAL

ANKUSH WOHRA

ARVIND ROY

JITENDER PAUL

H.S. ANEJA

RAJESWARA RAO

ARJUN SCINDIA

S.S. RAMACHANDRA RAO

S.G. YAVAGAL

P.D. GANAPATHY

RAMESH KAMAK

G.PRABHAKAR KAMATH

K. VIJAYAKUMAR

COL. A.JASWANTH RAO

GAMPA NAGESHWAR RAO

B.PADMANABHAN

ARUN CHATURVEDI

PRAMODKUMAR G. GATTANI

KAMLESH M. MEHTA

MUKUND N. NAGARNAIK

MAHENDRA P.    PAHWA

CLARENCE THORNE

SHABBIR A. PALIDA

ARVIND G. MARATHE

 

PAST GRAND STEWARD  (W.BROTHER)

RATTAN  BHAIYA

HARSH  MOHAN

SANJAY SARBADHIKARI

PRADEEP CHOPRA

D.P.  GUPTA

KUNAL  SHARMA

DEV SINGH  MALL

ASHOK KUMAR  KASHYAP

ANIL  AILAWADI

LAKHVINDER SINGH  ARORA

AJIT  SINGH

RAJESH KR.  MER

ANIL  PANWAR

N.P.  SHANKAR

J.C.  DHINGRA

U.S. PHULL

MUKESH  GARG

RAKESH BHAN  DASS

PRADEEP KUMAR  GOEL

J.K.  VARSHNEY

C.K.  ARORA

AJAY KUMAR  MITTAL

RAJESH KR.  KHATTAR

KULDEEP KUMAR  SHARMA

DEEPAK  DUGGAL

R.P.  GUPTA

ROHINTON  RUSTOMJI

SUSHIL  JAIN

P.K.  AGARWAL

PRAMOD KUMAR  JINDAL

AMIT  SEYMOUR

GEORGE POTHEN  POOTHICOTE

K.R.  ANANTHARAMAN

B.M.K.  MURTHY

RAVINDRANATH

T.D.  ASHOK

N.K.  PUSHKAR

UMAPATHI  PATTAR

NARESH K.  KINGER

NAYAN J.  SHAH

K.V.S.S.K.  NARAYANA RAO

V.PRAVEEN  SEKAR

SHARAD P.  GUNDAWAR

KISHORE   GUPTA

RAJ K.  CHANCHALANI

VIKRAM  KALIA

COL.DR. VIRENDRA S.  KOHLI

JAYANT M.  KULKARNI

P.SATISH   KUMAR

ROHIT T.  MISTRY

J.G.  PATHAK

SUHAS  BHAND

D.S. GOOMER

 

PAST GRAND TYLER  (W.BROTHER)

RUDRADEB CHAUDHURI

VIPUL SUDHA

RAVI KUMAR

COL. RAMESH SHARMA

SACHIN SUD

VIKAS CHANDRA GUPTA

VIKRAM LIKHY

SANDEEP KR. RAUT

SANJAY GAURAV

ROHIT N. RAO

DILIP A. CHOKSI

NIKHILCHANDRA N. DAVE

HEMANT G. JAHAGIRDAR

SUDHIR V. KAMDE

SUMIT KUMAR

SURENDRA B. PATIL

ASHUTOSH P. POTNIS

TOMY PROTHASIS

MADHUSUDAN SANVALIYA

DEVANG N. THAKORE

NARENDRA S. TOMAR

BHARAT UTTAMCHANDANI

SANJIV M. GIDWANI